Archiwum

„ Z NAMI BEZPIECZNIE I EKOLOGICZNIE” NA KIELECKIM RYNKU

Z okazji Dnia Dziecka Świętokrzyska Grupa Wojewódzka IPA (International Police    Association) zorganizowała po raz trzeci w Kielcach  festyn edukacyjny pod nazwą „Z nami bezpiecznie i ekologicznie. W przedsięwzięciu jako organizatorzy, udział wzięli członkowie Regionu Kielce ŚGW IPA oraz przedstawiciele świętokrzyskich policjantów na czele z Komendantem Miejskim Policji w Kielcach nadkom. Piotrem Zalewskim, a także funkcjonariusze straży granicznej, żandarmerii wojskowej, straży miejskiej oraz strażacy. W imprezie uczestniczyli uczniowie klas I-III kieleckich z kieleckich szkół podstawowych.
Patronat honorowy objął Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak oraz Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski.
Podczas festynu, wszyscy milusińscy mieli okazje obejrzeć specjalistyczny sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia, a także zasiąść za kierownicę radiowozu, pobawić się w miasteczku „ruchu drogowego”, obejrzeć pokaz psiej tresury czy zagrać w gigantyczna grę planszową.  Policjanci przypomnieli najmłodszym numery alarmowe, uczyli jak bezpiecznie poruszać się po drogach, a także jak postępować w przypadkach zagrożeni. W czasie spotkania jego bohaterowie częstowani byli słodyczami oraz otrzymywali drobne upominki oraz nagrody za udział w konkursach.
W 2015 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji – Świętokrzyska Grupa Wojewódzka  rozpoczęła realizację panelu edukacyjnego „Z nami bezpiecznie i ekologicznie”.
Program skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej (klasy I-VI szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne).
Celem programu jest promowanie postaw proekologicznych, nauka ekologicznego i zdrowego trybu życia, a także przekazanie podstawowych informacji na temat zasad bezpieczeństwa.
Współuczestnikami prowadzonego przez IPA Polska programu są w szczególności służby mundurowe: Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna. W działania IPA Polska zaangażowane są również instytucje i organizacje, których działalność związana jest
z zagadnieniami ekologii i bezpieczeństwa.
Panel edukacyjny, o którym mowa, nie stanowi novum w działalności IPA Polska. Począwszy od 2002 r. na terenie województwa świętokrzyskiego, wraz ze Stowarzyszeniem „Samorząd 2002” i pod patronatem prezydenta Miasta Kielce, IPA Polska prowadzi działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, ukierunkowane w głównej mierze na zagadnienia bezpieczeństwa. Robi to poprzez szereg akcji w formule festynów, spotkań czy pogadanek. Prelegenci spotykają się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców, którzy wyrażają szczery entuzjazm tego typu wydarzeniami. Od rozpoczęcia działań edukacyjnych na terenie województwa świętokrzyskiego IPA Polska dotarła do ok. 10 000 dzieci i młodzieży.
Obecnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom otaczającego nas świata, zagadnienia bezpieczeństwa zostały poszerzone o tematykę związaną z ekologią i dbaniem o środowisko. Jest to podyktowane w głównej mierze koniecznością uświadamiania najmłodszych o ich realnym wpływie na środowisko i jego stan w przyszłości.
Mając na uwadze ogromny sukces programu edukacyjnego „Z nami bezpiecznie i ekologicznie” w pierwszej połowie 2015 r. w Kielcach Zarząd IPA Polska podjął decyzję o poszerzeniu zakresu programu i promowaniu ekologicznego stylu życia także w innych województwach.
Spotkania takie odbyły się już w woj. lubelskim i podkarpackim, kujawsko- pomorskim.
Wymiernym efektem programu jest nawiązanie współpracy z lokalnymi społecznościami i samorządami, co w przyszłości może przyczynić się do kontynuowania wspólnych działań edukacyjnych skierowanych do szerszej grupy odbiorców, skutkujących zwiększeniem świadomości zagrożeń w życiu codziennym oraz kształtowaniu postaw proekologicznych.

1 2 2A 3 4 5 6 7 8 9 12 13 14 15 1617                        15A1011

Tekst: R.L.
Foto- S.J./W.P. D.J.

Z NAMI BEZPIECZNIE I EKOLOGICZNIE- FESTYN W KOŃSKICH

Po raz kolejny Świętokrzyska Grupa Wojewódzka IPA Region Kielce był organizatorem festynu zabawowo edukacyjnego Z NAMI BEZPIECZNIE I EKOLOGICZNIE”.
W dniu 31 maja 2017 roku na placu przed Urzędem Miasta i Gminy Końskie, przy udziale  Burmistrza Miasta i Gminy Końskie oraz służb mundurowych, które na co dzień dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, tj.: policji, straży pożarnej, straży granicznej, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej oraz ratownictwa medycznego odbyło się spotkanie na które przybyło 300 uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Końskich oraz Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli.
Uroczystego otwarcia festynu edukacyjnego dokonał były Sekretarz Generalny Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Arkadiusz Skrzypczak wraz Burmistrzem Miasta i Gminy Końskie Krzysztofem Obratańskim. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Komendant Powiatowy Policji Waldemar Cisowski oraz zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński oraz członkowie Regionu Kielce ŚGW IPA.
Każda z jednostek biorących udział w akcji przedstawiła własny panel edukacyjny, np.: policja zapoznawała uczniów z zasadami ruchu drogowego, straż pożarna opowiedziała o ochronie przeciwpożarowej, a służby medyczne na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci mogły obejrzeć pojazdy służbowe oraz sprzęt niezbędny w codziennej pracy mundurowych. Funkcjonariusze częstowali małych uczestników słodyczami  oraz rozdawali różnego rodzaju gadżety: elementy odblaskowe, smycze, balony, broszury. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie gabinetu Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego,  gdzie także czekały słodkie niespodzianki. Spotkanie zakończyło się wspólną pamiątkową fotografią.

1 1a 2 3 4 5 6 7 8 9 9A 10 11 11A 12 12A 12B 12C 13 13A 14 15 16 17

Tekst: R. L.
Foto: S.J./P.P./M.K.

Aktywne Świętokrzyskie z IPA – zapraszamy

Impreza rekreacyjno-sportowa pod nazwą „Aktywne Świętokrzyskie w Bodzentynie” odbędzie się 6 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie.

Szczegóły w regulaminie:

regulamin AKTYWNE ŚWIĘTOKRZYSKIE nowe

 

Zielona Ukraina

W dniach 21- 28 kwietnia 2017 roku członkowie Regionu KIELCE ŚGW IPA, wybrali się z wizytą do naszych wschodnich sąsiadów, na Ukrainę. Jako pierwszy cel podróży wybrany został Lwów, gdzie odbyto kolejne spotkanie z naszym dobrym znajomym
i przyjacielem Aleksandrem Sotnikow (pisownia własna). Przy kolacji powspominaliśmy oraz zaplanowaliśmy dalsze wspólne zamierzenia.

Głównym celem podróży była stolica do której dotarliśmy w sobotę 20.04.2017 roku
i tam założyliśmy obóz główny. Jak przystało na prawdziwych Słowian  ruszyliśmy na łowy… kulinarne.  Kijów przywitał nas niezliczonymi klubami, restauracjami, kafejkami, pijalniami itp. itd. Po doznaniach cielesnych  przyszedł czas na ducha. Drogowskazami były lśniące w słońcu kopuły Monastyrów, Soborów i Cerkwi z okazałą Ławrą Peczerska. Zawitaliśmy także do posiadłość byłego, wypędzonego po krwawych wydarzeniach
w Kijowie prezydenta ,Wiktora  Janukowicza w Me­ży­hi­ria (Mię­dzy­gó­rze).

W poniedziałek 25.04.2017 roku, w Kijowie,  odbyliśmy spotkanie w  Siedzibie Głównej Sekcji Ukraina IPA. Przyjęli nas Sekretarz Generalny- Віктор Овсянников oraz Kierownik Administracji Sekcji- Віктор Овсянников. W czasie rozmów omówiono kwestie  nawiązania bliższych stosunków i dalszej współpracy . Nasi gospodarze zaproszeni zostali do odwiedzenia Gór Świętokrzyskich i Kielc. Po wymianie upominków, kontynuowaliśmy nasze wojaże. Zachwyciło nas kijowskie metro, a także uprzejmość ludzi, z przychylnością reagujących na Polski język. Wokół nas widoczne były dysproporcje i przeciwstawności.  Po ulicach majestatycznie sunęły najnowsze limuzyny, a wokół nich turlały się pojazdy z byłej epoki, przypominając nam czasy dzieciństwa. Z Kijowa, powróciliśmy jeszcze raz do Lwowa, aby tam zasmakować Ukrainy, która pozostanie dla nas krainą wielkich możliwości, niezliczonych kontrastów, przychylnych ludzi i dużych przestrzeni. Jak w naszej piosence ludowej:

„…Hej, hej, hej sokoły
Omijajcie góry, lasy, pola, doły….

„…  Żal, żal za dziewczyną,
Za zieloną Ukrainą…”

Wiara, że powrócimy tam znów pozwalana snucie nowych planów, a chcielibyśmy jak najszybciej.

 

3 4a 6 78101 1113 12 14151617 1810 11 12 13 14 15 16 17 1820 20a 21 21a23

 

 

 

 

 

 

Tekst. Robert Literacki

Foto. A.N/M.Z/R.L.

Region Kielce na wyścigu szkółek kolarskich

            W dniu 1 maja 2017 r. ulicami Daleszyc przejechał wyścig Szkółek kolarskich z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego, który był pod patronatem Polskiego Związku Kolarskiego. Na starcie zgłoszonych zostało przeszło 100 uczestników w różnym wieku. Dla każdego były pamiątkowe medale, dyplomy oraz słodki poczęstunek.

            Region Kielce ŚGW IPA  jako współorganizator wyścigu ufundował  6 pucharów oraz nagród rzeczowych za zdobycie trzecich miejsc w następujących kategoriach, tj :

– chłopcy         rok 2004 – Jerzykowski Andrzej

                        rok 2005 – Pawlak Kuba

                        rok 2006 – Wąś Maciej

-dziewczęta    rok 2004- Zagnińska Katarzyna

                         rok 2005- Grudzień Patrycja

                         rok 2006 – Skrzyniarz Magdalena

            Z ramienia Regionu Kielce w imprezie brał udział członek zarządu Regionu Kielce ŚGW IPA Wiesław Pióro oraz  Marek Duda, Leszek Pióro, Jacek Wiatrowski i Wiesław Cerazy.

            Składamy podziękowania dla głównych organizatorów imprezy tj. Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego oraz „Vento Grup” Krzysztof Baćkowski za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz promocję sportu na terenie województwa świętokrzyskiego i powiatu kieleckiego oraz promowanie Stowarzyszenia IPA wśród społeczności.

18209148_1367254110033481_584882966968963366_o SAM_389218237970_1367261736699385_4254496187656516242_o 18238226_1367249436700615_3795669468500049744_o18238827_1367288563363369_5100034903316954980_o SAM_3951SAM_3997

Tekst: W.Pióro

Zdjęcia: W.Pióro , UMiG Daleszyce